Obliczono, że w ciągu ludzkiego życia zakładając stuletni jego czas trwania, serce ludzkie wykonuje 5 miliardów skurczów kropka W jaki sposób można wytłumaczyć możliwość tak intensywnej pracy serca?

Przede wszystkim przekonanie, że serce pracuje bez odpoczynku, nie jest prawdziwe. Mięsień sercowy także odpoczywa, i to nawet dosyć często, lecz jedynie w ciągu bardzo krótkich chwil. Skurcz serca trwa przeciętnie 0,46 sekundy i, jeżeli człowiek znajduje się w tym czasie w spoczynku, to po każdym skurczu następuje przerwa trwająca 0,31 sekundy. Rzeczywistości czas odpoczynku jest nawet dłuższy, ponieważ nie wszystkie części serca pracują jednocześnie. Cykl pracy serca zaczyna się z kluczem przedsionków. Komory w tym czasie odpoczywają. Po skurczu przedsionków następuje skurcz komór i z kolei w tym czasie przedsionki odpoczywają.

serce pracuje z przerwami, które są niezauważalne

Przedsionki zużywają na swój skurcz przeciętnie 0,11 do 0,14 sekundy, a po każdym skurczu ich odpoczynek trwa 0,66 sekundy co stanowi w ciągu doby niecałe 4 godziny pracy i około 20 godzin odpoczynku. W przypadku komory serca skurcz jest nieco dłuższy około 0,3 sekundy a odpoczynek około pół sekundy. Licząc dobowo komory serca pracują od 8,5 do 10 i pół godziny a odpoczywają przez 13,5 do ponad 15 godzin. Nawet serce małych ptaszków potrafię odpoczywać chociaż skurcze sikorek mądrych mają niewyobrażalna częstotliwość bicia serca 1000 razy na minutę!

Czy można regulować pracę serca u człowieka lub innych ssaków?


Nie istnieją sposoby na regulację warunków pracy serca przez człowieka. Badania medyczne wskazują, że u wytrenowanych sportowców częstotliwość bicia serca znacznie zmniejsza się w stanie spoczynku, do 40 a nawet 28 i uderzeń na minutę

Niniejszy wpis jest jednym z pierwszych w nowej tematyce powiązanej z fizjologią, medycyną i tłumaczeniami medycznymi. Warto chyba przeczytać też o moralności lekarza.
Podstawowym zadaniem układu sercowo-naczyniowego jest transport wszystkich niezbędnych dla organizmu substancji do każdego zakątka ciała. Niektóre z nich pływają we krwi samodzielnie. Inne – przede wszystkim gazy – podróżują na grzbietach erytrocytów w. W każdym milimetr sześciennym krwi znajduje się 4,5 do 5 milionów tych tragarzy kropka W sumie jest ich 35 000 000 000 000. Trudno wyobrazić sobie taką ilość tragarzy w karawanie. Rozmiary erytrocytów są mikroskopowe. Średnica wynosi zaledwie 8 mikronów.

Ile trwa obieg krwi u człowieka? Czemu po jedzeniu chce nam się spać?


Z medycznego punktu widzenia ciekawe jest pytanie o to, ile trwa obieg krwi u człowieka kropka otóż krew ludzką obiega ciało w ciągu zaledwie 23 sekund, wykonując w ciągu doby 3700 cykli. Aby rzecz była bardziej skomplikowana, u człowieka Łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych wynosi około 100000 km. Zazwyczaj większa ich część jest pusta. 7 do 10 l krwi jest ilością wyraźnie zbyt mało do ich napełnienia i dlatego dobrze zaopatrzone w krew są jedynie intensywnie pracujące narządy. Związku z powyższym równoczesna wytężona praca wielu układów jest niemożliwa. Po sytym obiedzie naj energicznej pracują narządy trawienne i do nich zostaje skierowana przeważająca część krwi, do normalnej pracy mózgu zaś już jej nie wystarcza i właśnie dlatego odczuwamy senność.